2013 Petone FC Junior Team Awards

  24 November 2013   Jeff Bell   Honours
 

Congratulations to all involved with the Club this past season. The following awards were handed out at the Junior Prizegiving.

 

Most Valuable Players

7th Grade

Travellers   Jacob McHugh
Settlers   Curtis Marsh
Wanderers   Luke Stoupe
Rovers   Luca Evett
Nomads   Harrison Kowalczyk

 

8th Grade

Travellers   Nicholas Green
Settlers   Cameron Pattison
Wanderers   Sean Phegan
Nomads   Reegan Kowalczyk

 

9th Grade

Pioneers   Levi Keene
Wanderers   Jared Eglinton
Nomads   Lucas Jelley
Villagers   Logan Stoupe
Girls Only   Jessica Wilson

 

10th Grade

Settlers   Fin Kruger and Will Grantham
Pioneers   Conor Devery
Aurora   Alexander Watson
Travellers   Alistair Morris
Trekkers    
Rovers   Ethan Goddard

 

11th Grade

Settlers   Joel McKay and Michael Gibbs
Wanderers   Bethany Baker
Travellers   Ryan Brydges
Nomads   Tomas Senek

 

12th Grade

Settlers   Grant Baker
Nomads   Daniel Henderson
Wanderers   Kirtsy Bidgood
Travellers   Emerik Wallace
Girls Only   Olivia Gibbs

 

13th Grade

Settlers   Cole Krech-Watene
Promo   Conor Peoples
Wanderers   Kyle Taljaard

 

14th Grade

Settlers   Liam Jones
Promo   Vatsal Desai
Nomads   Nick Allen

 

Most Improved Players

7th Grade

Travellers   Kylee Hancock
Settlers   Honor McTavish
Wanderers   Rereao Grace
Rovers   Ethan Sillay
Nomads   Malachi Baron

 

8th Grade

Travellers   Henry Mellor
Settlers   Ciaran McFadden
Wanderers   Leo Rohloff
Nomads   Tama Mataiti

 

9th Grade

Pioneers   Ben Williams
Wanderers   David Collingwood
Nomads    
Villagers   Max Waiker
Girls Only   Alysha van Rijswick

 

10th Grade

Settlers   Will Grantham
Pioneers   Elise Matthews
Aurora   Eva Wagner
Travellers   Anton Leitner
Trekkers   James Dunsford
Rovers   Ravi Sukha

 

11th Grade

Settlers   Michael Gibbs
Wanderers   Jaimee Stone
Travellers   Riley Butters
Nomads   Willen Hanekom

 

12th Grade

Settlers   Hamish Hutton
Nomads   Tahu Ross
Wanderers   Brianna Kirkham
Travellers   Team Travellers
Girls Only   Jessica Kincaid

 

13th Grade

Settlers   Topaz Sanders
Promo   Joe Smith and Charlotte Smith
Wanderers   Liam Sorenson

 

14th Grade

Settlers   Hami Paranihi-Nuku
Promo   Sean Baker
Nomads    

 

Club Awards

Coach of the Year
First Kicks - 9th Grade
  Brent Hancock
Coach of the Year
10th - 14th Grade
  Joe Sercik
Junior Club Sportsperson   Sam Taylor
Senior Club Sportsperson   David Lane
John Bradbury Trophy   Ethan Findley
Judy Morris Plate   Richard Arkinstall