Draw and Results

The 2019 Powerex Tournament for the Hilton Petone Cup is on again this year. Games start for Division One on Sunday 17 February and Sunday 24 February for Division Two. Games will be played at Petone Memorial Park, Maidstone Park - Upper Hutt and Fraser Park in the Hutt Valley. 

Welcome to all of the teams and thank you to our volunteers and helpers for their support of the tournament. 

 

Below is the preliminary draw for Round One.

All enquiries to Barry Pickering (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

 

Tournament Information

  • Full draw and results are available for download - here

  • Tournament rules here

 

 Division One

*CF = crossover friendly

Round Two | Sunday 24 February

Division 1 | Group One

Kick off Venue          

2.30pm

Memorial 1

Petone A

 

v

Seatoun

 

4.30pm

Memorial 1

Tawa A

 

v

Victoria University

 

7.00pm (25/2)

Ole (CF)

Western Suburbs A

   v Lower Hutt City A  

Round Two | Sunday 24 February

Division 1 | Group Two

Kick off Venue          

2.30pm

Maidstone

Western Suburbs B

 

v

Kapiti Coast United

 

4.30pm

Maidstone

Upper Hutt City A

 

v

Wainuiomata

 

 

Division Two

Round One | Sunday 24 February

Division 2 | Group One

Kick off Venue          

2.30pm

Memorial 2

Waterside Karori

 

v

Marist

 

12.30pm

Memorial 2

Stop Out

 

v

Upper Hutt Hooligans

 
12.30pm Memorial 4

Tawa B

  v Stokes Valley  

Round One | Sunday 24 February

Division 2 | Group Two

Kick off Venue          

12.30pm

Maidstone

Naenae

 

v

Upper Hutt City B

 

12.30pm

Memorial 1

Lower Hutt City B

 

v

Petone B

 

2.30pm

Memorial 4

Brooklyn Nthn United

  v Petone C  

 

Division and Group Standings

Standings - Division 1 (Group One)
Team P W D L F A D PTS
Victoria University 1 1 0 0 4 1 3 3
Petone A 1 0 1 0 2 2 0 1
Tawa A 1 0 1 0 2 2 0 1
Western Suburbs A 1 0 0 1 1 4 -3 0
Seatoun 0 0 0 0 0 0 0 0

 

Standings - Division 1 (Group Two)
Team P W D L F A D PTS
Upper Hutt City A 1 1 0 0 8 2 6 3
Lower Hutt City A 1 1 0 0 4 1 3 3
Kapiti Coast United 1 0 0 1 1 4 -3 0
Western Suburbs B 0 0 0 1 2 8 -6 0
Wainuiomata 0 0 0 0 0 0 0 0

 

Standings - Division 2 (Group One)
Team P W D L F A D PTS
Waterside Karori 0 0 0 0 0 0 0 0
Stop Out 0 0 0 0 0 0 0 0
Tawa B 0 0 0 0 0 0 0 0
Stokes Valley 0 0 0 0 0 0 0 0
Upper Hutt City C 0 0 0 0 0 0 0 0
Marist 0 0 0 0 0 0 0

 

Standings - Division 2 (Group Two)
Team P W D L F A D PTS
Brooklyn Nth United 0 0 0 0 0 0 0 0
Naenae 0 0 0 0 0 0 0 0
Lower Hutt City B 0 0 0 0 0 0 0 0
Petone B 0 0 0 0 0 0 0 0
Upper Hutt City B 0 0 0 0 0 0 0 0
Petone C 0 0 0 0 0 0 0 0