Draw and Results

The 2019 Powerex Tournament for the Hilton Petone Cup is on again this year. Games start for Division One on Sunday 17 February and Sunday 24 February for Division Two. Games will be played at Petone Memorial Park, Maidstone Park - Upper Hutt and Fraser Park in the Hutt Valley. 

Welcome to all of the teams and thank you to our volunteers and helpers for their support of the tournament. 

 

All enquiries to Barry Pickering (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

 

Missed last week's results - see here

 

Tournament Information

  • Full draw and results are available for download - here

  • Tournament rules here

 

Division One Final

Sunday 24 March | 3.00pm - Petone Memorial 1

Petone A  2  v Upper Hutt City A  4

 

Champions Division One : Upper Hutt City A

 

Division Two Final

Sunday 31 March | 2.30pm - Petone Memorial 1

Petone B  2  v Waterside Karori 4

 

Champions Division Two : Waterside Karori

 

 

Division Two

Round Five| Sunday 24 March

Division 2 | Group One

Kick off Venue          

12.30pm

Memorial 4

Waterside Karori

2

v

Stop Out 1

2.30pm

Maidstone Tawa B 1 v

Upper Hutt City Hooligans

1
2.30pm Memorial 4

Stokes Valley

3 v Marist 1

Round Five | Sunday 24 March

Division 2 | Group Two

Kick off Venue          

12.30pm

Maidstone

Brooklyn Nth United

3

v

Naenae

0

4.30pm

Maidstone

Lower Hutt City B

3

v

Upper Hutt City B

0
TBC

TBC

Petone B

  v Petone C  

 

Division and Group Standings

Standings - Division 1 (Group One)
Team P W D L F A D PTS
Petone 4 2 2 0 8 5 3 8
Tawa A 4 2 1 1 16 9

7

7
Victoria University 4 2 1 1 11 7 4 7
Seatoun 4 1 2 1 11 10 1 5
Western Suburbs A 4 0 0 4 2 17 -15 0

 

Standings - Division 1 (Group Two)
Team P W D L F A D PTS
Upper Hutt City A 4 3 0 1 22 6 16 9
Wainuiomata 4 3 0 1 24 9 15 9
Lower Hutt City A 4 3 0 1 10 10 0 9
Kapiti Coast United 4 1 0 3 6 20 -14 3
Western Suburbs B 4 0 0 4 10 27 -17 0

 

Standings - Division 2 (Group One)
Team P W D L F A D PTS
Waterside Karori 5 3 1 1 19 6 13 10
Upper Hutt City Hooligans 5 3 1 1 17 13 4 10
Tawa B 5 2 3 0 13 4 9 9
Stokes Valley 5 2 0 3 10 23 -13 6
Stop Out 5 1 2 2 8 7 1 5
Marist 5 0 1 4 3 17 -14 1

 

Standings - Division 2 (Group Two)
Team P W D L F A D PTS
Petone B 4 3 1 0 12 6 6 10
Lower Hutt City B 5 3 1 1 11 6 5 10
Brooklyn Nthn United 5 3 0 2 15 8 7 9
Upper Hutt City B 5 2 0 3 11 11 0 6
Naenae 5 1 0 4 7 14 -7 3
Petone C 4 1 0 3 4 15 -11 3